Monroe County Republican Primary 2020 candidate list

The race for delegate to the Indiana Republican Party state convention is going to be tough, with multiple big names running countywide. There are only four spots available at-large. I have not lost a delegate race since 2008, and hopefully I will keep that streak alive. I was elected as a delegate in 2010, 2012, 2016, and 2018.

I did not run in 2014 due to having a newborn baby, and I knew that I would not be able to make it to the convention in Fort Wayne.

Following is a list of everyone running in the Republican Party primary in Monroe County in 2020, via an electronic mail the Monroe County Clerk’s office sent the last day of filing:

Mcglocklin, Vicki — Bean Blossom 1 Committeeman

Weisheit, Zachary — Bean Blossom 1 Committeeman

Hudgins, Marjorie — Bloomington 1 Precinct Committeeman

Young, Tracy — Bloomington 11 Precinct Committeeman

Allen, James — Bloomington 12 Precinct Committeeman

Guenther, Andrew — Bloomington 14 Precinct Committeeman

Shields, Danny K — Bloomington 15 Precinct Committeeman

Rusch, Andrew J — Bloomington 23 Precinct Committeeman

Heinisch, Brett — Bloomington 9 Precinct Committeeman

Shuee, David — Bloomington 9 Precinct Committeeman

Lamb, Carl — Circuit Court Judge Division 1, Seat 9

Dillard, Dustin — Clear Creek 1 Precinct Committeeman

Hinds, Steven — Clear Creek 2 Precinct Committeeman

Smith, Roy — Clear Creek 2 Precinct Committeeman

Hall, Robert — Clear Creek 3 Precinct Committeeman

Collins, Ann — Delegate, At-Large

Dillard, Dustin — Delegate, At-Large

Ellis, William — Delegate, At-Large

Finley, Phyllis J — Delegate, At-Large

Guenther, Andrew — Delegate, At-Large

Hawk, Marty — Delegate, At-Large

Spiehler, Mary — Delegate, At-Large

Tibbs, Scott — Delegate, At-Large

Young, Tracy — Delegate, At-Large

Barrow, Rita — Delegate, District 1

Ellington, Hope — Delegate, District 1

Ellington, Jeff — Delegate, District 1

Kirtland, John W — Delegate, District 1

Samples, Pamela — Delegate, District 1

Stephens, Jay — Delegate, District 1

Thomsen, Elaine — Delegate, District 1

Weisheit, Zachary — Delegate, District 1

Allen, James — Delegate, District 2

Apple, Jason — Delegate, District 2

Heinisch, Brett — Delegate, District 2

Rusch, Andrew J — Delegate, District 2

Shaffer, Nelson — Delegate, District 2

Shields, Danny K — Delegate, District 2

Shields, Kathy S — Delegate, District 2

Shuee, David — Delegate, District 2

Archer, Angela — Delegate, District 3

Archer, James — Delegate, District 3

Arnold, John — Delegate, District 3

Bruce, Doug — Delegate, District 3

Hall, Robert — Delegate, District 3

Hinds, Steven — Delegate, District 3

Johnson, Stephen — Delegate, District 3

Nelson, James W — Delegate, District 3

Owen, Suzann — Delegate, District 3

Roberts, John — Delegate, District 3

Smith, Roy — Delegate, District 3

Allen, James — Monroe County Council-At-Large

Weisheit, Zachary — Monroe County Council-At-Large

Bruce, Doug — Perry 11 Precinct Committeeman

Trzcinka, Charles — Perry 15 Precinct Committeeman

Owen, Suzann — Perry 16 Precinct Committeeman

Arnold, John — Perry 21 Precinct Committeeman

Nelson, James W — Perry 21 Precinct Committeeman

Collins, Ann — Perry 23 Precinct Committeman

Brinley, Marilyn — Perry 24 Precinct Committeeman

Ellington, Hope — Perry 27 Precinct Committeeman

Roberts, John — Perry 32 Precinct Committeeman

Kirtland, John W — Perry 4 Precinct Committeman

Tibbs, Scott — Perry 5 Precinct Committeman

Samples, Pamela — Richland 1 Precinct Committeeman

Ellis, William — Richland 2 Precinct Committeeman

Davis, James — Richland 3 Precinct Committeeman

Hawk, Marty — Richland 4 Committeeman

Stephens, Jay — Richland 7 Precinct Committeeman

Thomsen, Elaine — Richland 7 Precinct Committeeman

Finley, Phyllis J — Van Buren 2 Precinct Committeeman

Crohn, Rick — Van Buren 3 Precinct Committeeman

Wilson, John — Van Buren 6 Precinct Committeeman